Itt a fordulat: fittyet hány a Google az európai tényellenőrzésre
A Google és a Meta a tényellenőrzési kódex ellenére nem hajlandó alkalmazni az uniós előírásokat.
Lengyelország a jelenlegi államfői kabinetfőnököt javasolja.
Lengyelország Andrzej Duda elnök jelenlegi kabinetfőnökét és külpolitikai államtitkárát, Krzysztof Szczerskit javasolja a biztosi posztra – közölte csütörtökön Mateusz Morawiecki kormányfő.
Morawiecki az Európai Bizottság (EB) megválasztott elnökével, Ursula von der Leyennel tartott varsói megbeszélés után tartotta meg sajtóértekezletét, melyen közölte: a találkozó „az ügyek óriási többségében" teljesítette Lengyelország elvárásait.
Közölte: beszéltek a biztosi posztok betöltéséről is, Lengyelország jelöltje Krzysztof Szczerski lesz, aki „tökéletesen ismeri az EU működését, kiválóan tájékozott az uniós intézmények témakörében".
Újságírói kérdésre reagálva aláhúzta: Szczerski esetében még nem lehet beszélni konkrét területről, az Ursula von der Leyen által a tagállamokkal folytatott tisztújítási tárgyalások még „előzetes fázisban” vannak, több ország még nem mutatta be biztosjelöltjét.
Tágabb értelemben a kormányfő a gazdasági, infrastrukturális területeket említette. Aláhúzta egyúttal a földrajzi egyensúly szerepét az uniós tisztújításban. Morawiecki korábban „erős, gazdasággal összefüggő poszt" betöltésének szándékáról beszélt.
A miniszterelnök beszámolása szerint Ursula von der Leyennel megvitatták többek között a gazdaság, a klímapolitika, a migráció, a kereskedelem, a társadalompolitika témáit.
A lengyel kormányfő elmondta: az egyeztetés során rámutatott a lehetséges bevételi többletforrásokra az EU-ban, melyekkel megoldhatnák a brit kilépés nyomán szűkülő uniós költségvetés problémáját. E kapcsán az áfa-kiesés és az adócsalások okozta veszteségek kiküszöböléséről beszélt, aláhúzva: mindkét esetben az EB elemzései szerint az összeg szinte megfelel az uniós költségvetés évi kiadásainak (150-155 milliárd euró).
Újságírói kérdésre válaszolva Morawiecki leszögezte: a másfél órás varsói beszélgetés során Ursula von der Leyen egyszer sem említette a jogállamiság témáját. Azt, hogy a leendő EB-elnök az egyeztetést megelőző közös sajtókonferencián a jogállamiságot említette az egyik "nehéz" témaként a migráció mellett, Morawiecki úgy értelmezte: a téma „szélesebb összefüggésben” merült fel, az Ursula von der Leyen által e kapcsán kifejezett kompromisszum-készség összhangban van a lengyel hozzáállással.
(MTI)